Szebeni József Norbert nevét már világszerte jól ismeri az autófóliázási szakma, hiszen rendszeres és sikeres résztvevője rangos nemzetközi versenyeknek. 2024-ben Silverstone-ban járt, ahol második helyezést ért el. Ennek ürügyén beszélgettünk vele.
Miért dönt úgy valaki, hogy a szakmai tudását magasabb szintre emelve versenyzővé válik?
Életem első versenyére két kollégám biztatására mentem el annak idején, még 2017-ben. Az egyikük eleve csak ismerkedni szeretett volna a közeggel, ő be sem nevezett. A másikuk, amikor bementünk és körülnéztünk, nagyon megijedt, hogy ehhez kevesek leszünk, semmi esélyünk. Én úgy voltam vele, hogy ha már ott vagyunk, nézzük meg, mit tudunk, hol tartunk a nemzetközi mezőnyhöz képest. Az a verseny egyenes kieséses rendszerben zajlott, de nem jöttek el olyan sokan, mint amennyire a szervezők eredetileg számítottak, így az első körben mindenki továbbjutott. Másnap a második körből már nem jutottunk be az elődöntőbe. Innen indultam, de ez engem nem eltántorított, hanem adott egy kezdőlökést. Akkor és a következő rendezvényeken is igyekeztem figyelni a többieket, sokat kérdeztem, tanultam. Később voltam a FESPA-n is, és onnan már nem volt megállás, beszippantott a hangulat, az érzés. Cégvezetőként is felismertem a nemzetközi kapcsolatépítés lehetőségeit: mivel ezek a rendezvények egyéb szakmai programokkal összekötve zajlanak, egy reklámipari cég fejeként az is sokat jelent számomra, hogy képbe kerülhetek a legújabb nemzetközi trendeket és technológiákat illetően. Minden verseny és kiállítás lehetőség a kapcsolatépítésre, az önfejlesztésre, és közben azt is fel tudom mérni, hogy a szakma legjavához képest milyen szinten állok, állunk.
Milyen segítséget kaptál a karriered építésében?
Ha valaki olyan szerencsés, hogy tudatosan dolgozó, jó tanárai, mesterei vannak, talán gyorsabban haladhat, hamarabb jut előre, mint én. Mögöttem nem volt soha ilyen háttér, a szüleim vállalkozásában volt lehetőségem gyakorlatot szerezni, de mindent egyedül tapasztaltam meg, sokszor ismételve mindent, tanulva a saját hibáimból. Azelőtt versenyszerűen sportoltam, karatésként válogatott szintig jutottam el. Ez adott egy olyan szemléletet, amelyet az élet minden területén hasznosítani tudok azóta is. Ha valamit csinálok, azt szeretem jól csinálni.
Mesélj egy kicsit az októberi Silverstone-i versenyről!
Ezen a rendezvényen tényleg minden a fóliázásról szólt. A helyszín a Forma1-es pályán volt, azokban a dokkokban fóliáztunk, ahol a versenyautókat szerelik. A többszintes épület második emeletén workshopok, kiállítók, kaptak helyet, a dokkokban a fóliamárkák bemutatói zajlottak. Az itt rendezett verseny a World Wrap Masters egyik állomása. Az új szabályok szerint csak a fordulók nyertesei juthatnak be a World Wrap Master Final-ra, ami 2025-ben Berlinben a FESPA-n lesz, és aki már megnyert egy állomást, az nem indulhat a következőkön, hogy esélyt kaphassanak mások is a döntőbe kerülésre. A 2025-ös VB címért több helyszínről kerülnek be versenyzők: Japán, Mexikó, Brazília, Írország és Anglia, Spanyolország, Dubaj, Hollandia, Dánia, Németország. Be kell vallanom, hogy eredetileg el sem akartam menni, mert volt egy korábbi rossz élményem a helyszínnel kapcsolatban, de egy fóliás barátom erőltette.
Amikor legutóbb ott jártam ezen a versenyen, valahogy minden összeesküdött ellenem. Egy családi programról mentem, ami egy másik földrészen volt, így eleve hatott rám az időeltolódás. A gépem késett, új szállást kellett foglalnom, nem vittem az elektronikus csatlakozókhoz átalakítót, mert elfelejtettem a nagy rohanásban, így a telefonomat sem tudtam feltölteni, amikor lemerült. Az előre lefoglalt bérelt autót, mivel nem értem oda időre, kiadták másnak, így külön szervezést igényelt, hogy eljussak valahogyan a verseny helyszínére. Természetesen addigra már nem tudtam koncentrálni, rosszul osztottam be a rendelkezésre álló időt. Nem sikerült jól. Végül rászántam magam, hogy benevezzek, és idén szerencsére semmi nem ismétlődött meg az előző évi pechsorozatból.
Mi jelentette a verseny során a legnagyobb kihívást?
Az én gyenge pontom mindig a kreatív kör, amikor valamilyen használati tárgyat kell fóliázni. Itt azt értékelik, hogy mekkora felületet fedsz le, mennyire eredeti gondolkodásmóddal állsz a feladathoz, és milyen minőségű munkát végzel közben. Ezen a versenyen két kreatív forduló is volt. Az egyiken egy teáskannát kellett fóliázni, a másikon egy szerszámosládát. A másodikat legnagyobb meglepetésemre meg is nyertem.
Nem lehet mindenre felkészülni: ahogy egymás után jelennek meg a piacon az új alapanyagok, úgy nőnek a versenyeken is a variációs lehetőségek. Most először kellett színes kavicsfóliával dolgozni ezen a versenyen. Első körben jól jött volna, ha van még egy percem, hogy tökéletesen be tudjam fejezni a lökhárítót PPF-fel, amin dolgoztam, de a másik két feladattal jóval a harmincperces időkorlát lejárta előtt elkészültem.
Emiatt és a kreatívok sikere miatt kifejezetten figyeltem arra, hogy ne bízzam el magam, az elődöntőben sem, és ugyanolyan fókuszáltan legyek jelen ott is és a döntőben is, ne gondoljam, hogy az is magától „gyorsan” fog menni.
A döntőben azt éreztem, hogy minden jól alakul, végül öt ponton múlt, hogy „csak” második lettem. Itt már apróságok döntenek: ha öt centivel arrébb rakom fel az anyagot, akkor valószínűleg meg is van az öt pont, vagy a kocsi első ajtajánál maradt „nagy” buborékot – a fényviszonyok miatt észreveszem – nem hagyom benne.
Ezen a szinten már nagyon sok minden fejben dől el: elég egy pillanatnyi kizökkenés, és már máshogyan alakulnak a dolgok. A következő versenyeken is ez a legfontosabb: ha fejben ott leszek, jól osztom be az időt és minden mást ki tudok zárni, akkor biztos vagyok benne, hogy az eredmény is megérkezik. A következő forduló Dubajban lesz januárban, majd májusban a berlini FESPA-első két napján a Europe-forduló, az utolsó két napon pedig a Final az állomások győzteseivel.
Amellett, hogy versenyzőként helytállsz a legrangosabb nemzetközi mezőnyben, egy reklámdekorációs céget is vezetsz.
A Vill-Fény Kft.-t a szüleim alapították 1994-ben. Már mielőtt átvettem, volt egy üzletpolitikai vízióm. Ha a fóliázást nézzük, üvegfóliázással kezdtünk, aztán a tevékenységünk fokozatosan bővült, az igényeknek megfelelően. Ahhoz, hogy a fóliázáshoz szükséges tárgyi és környezeti feltételek adottak legyenek, azokat nekem kellett lépésről lépésre megteremteni. Változtattam a korábbi ügyvezetői szemléleten is. Ennek köszönhetően most már nem ügyfeleink vannak, hanem partnereink: ezek kölcsönös bizalomra épülő, hosszú távú együttműködések.
Át tudsz adni másoknak is a megszerzett tudásból?
Kifejezetten még nem tartok egyéni workshopokat, de a 2023-as Europe-győzelmem után a Multisign Kft. kért fel, hogy legyek oktatójuk. Már több mint egy éve rendszeresen, havi 3-4 alkalommal tartok kiscsoportos Wrap és PPF oktatásokat. Más cég is hívott már meg, hogy tartsak workshopot alkalmazottaiknak. Igyekszem jó kapcsolatot ápolni a szakma többi képviselőjével; ez egy kicsi ország, ismerjük egymást, és jó, ha támogatni is tudjuk a másikat időnként. Amikor oktatást tartok, nem titkolok el semmit: mindent igyekszem megmutatni abból, amit tudok, minden kérdésre válaszolok. Az, hogy a piac és a szakma fejlődjön, mindannyiunk érdeke. Én igyekszem hozzátenni a magam eszközeivel, amit lehet.
Kerényi Kata, Sign&Display magazin