A textilnyomtatás forradalma
Exkluzív nyomtató termékcsalád és nyomtatható textil alapanyagok bemutatójának exkluzív helyszínéül szolgált október 17-én a Lóvasút Kulturális és Rendezvényközpont az egykori Lóvasút-végállomás épületének műemlékvédelem alatt álló, korhű rekonstrukciója a Zugligetben.
A textilipar rövid történeti áttekintése
A rendezvény vendégeit köszöntve Kovács István az Eurojet Hungária termék menedzsere rövid áttekintést adva a textilipar történetéről elmondta: „A kezdetektől sok évszázadon keresztül a helyi szabóságok, szövőműhelyek állították elő a textíliákat, amely csupán az ipari forradalom idején a 18. században a szövőszék feltalálásával változott meg. Majd a következő évtizedekben feltalálták a szövőgépeket és útjára indult a textilipar, amely nagymértékben hozzájárult ahhoz, hogy Anglia a 18- 19. század során a világ egyik vezető államává vált. Az ipari forradalom eredményeként az ipari termelő eszközök is elterjedtek. A textiliparban újabb jelentős változást az 1970-80-as évek hoztak, amikor a nagy gyártók fokozatosan áthelyezték gyártásukat a távol-keleti országokba, az olcsó munkaerő miatt.”
A textil iparág jövője
Amint azt szinte minden fórumon halljuk manapság: a textilipar jövőjét a digitális nyomtatásban látja minden szakértő, és ezt igazolják a számok is:
– 2013-ban a digitális textilnyomtatás globális árbevétele nem érte el évente az egymilliárd dollárt
– 2018-ra ugyanez az adat megháromszorozódott
– a prognózisok szerint ez a bevétel 2023-ra 3,6 milliárd dollárra fog bővülni
A digitális textilnyomtatás 60%-a poliészter alapanyagokra történik, ami kifejezetten jó hír a sign and display gyártók számára, hiszen ezt az alapanyagot számos más termékhez használják, ezáltal jól ismerik is.
A digitális textilnyomtatás legfontosabb szegmensei:
– Reklámdekorációs iparág
– Ruházati termékek gyártása
– Belsőépítészeti dekorációs anyagok
– Sportruházat
A digitális textilnyomtatás hagyományos textiliparban történő megjelenését az alábbi tényezők mozgatják:
– Az online ruhaboltok törekvése arra, hogy vevőiket minél gyorsabban kiszolgálják
– Márkatulajdonosok – egyedi céges egyenruhák gyártási igényével
– Sportegyesületek – kis példányszámú, az adott sportoló nevével megszemélyesített mezek igényével
– Tradicionális ruhaiparral foglalkozó cégek, amelyeknek lehetnek olyan megrendeléseik, amelyeket azok kis példányszáma miatt eddigi gyártási technológiájukkal nem képesek ellátni
– Divattervezők – akiknek egyedi kreációjukból mindössze egyetlen példányra van szükségük
E tendenciák ismeretében hazánkban is egyre több gyártó érdeklődik a direkt textilnyomtatás iránt, így mindenki izgatottan várta Németh Henriett értékesítési tanácsadó előadását, aki az ügyfelek textilnyomtatással szemben támasztott igényeiről beszélve kiemelte: „a legtöbb gyártó egyetlen technológia alkalmazásával szeretne nyomtatni szintetikus és természetes alapanyagokra egyaránt.”
A nap főszereplője a HP forradalmian új textil nyomtatója!
A direkt textilnyomtatás és a transzferpapíros nyomtatás mindezidáig két teljesen különálló eljárás volt. Most azonban a HP megalkotta Stitch nyomtatócsaládját, amelynek legfontosabb és egyben forradalmi tulajdonsága, hogy egyetlen nyomtatóval vagyunk képesek direkt textilnyomtatásra és transzferpapíros nyomtatásra egyaránt!
A Stitch nyomtatócsalád két 162 cm széles, illetve egy 320 cm széles nyomtatóból áll, amelyek egyebek mellett az alábbi forradalmi újításokat tartalmazzák:
– A felhasználók is kicserélhetik a nyomtatófejeket – annyira egyszerűen, mint egy otthoni tintasugaras nyomtatóban
– A karbantartó állomás cseréjét szintén képes elvégezni a gépet üzemeltető operátor
– A nyomtató takarításához nincs szükségünk kesztyűre, vagy tisztítópálcára, a nyomtató ugyanis mindezt automatikusan megoldja
– A nyomtató megszárítja a nyomtatásra kerülő alapanyagot, így a nyomtatási folyamat végén várakozási idő nélkül, azonnal kalanderezhető az elkészült nyomat
– A nyomtató rendszere folyamatosan figyeli és szabályozza az alapanyag léptetést a pontos alapanyag továbbítás érdekében
– Az intelligens fúvóka kompenzáció segítségével a nyomtatás közben kieső fúvókákat is pótolja, így egy-egy fúvóka kiesés miatt nem keletkezik alapanyag veszteség
A HP Stitch S nyomtatócsalád forradalmasítja a festékszublimációs nyomtatás színmenedzsment megoldásait, ugyanis ez az első olyan festékszublimációs nyomtató, amely beépített spektrofotométerrel rendelkezik, melynek segítségével minden egyes nyomtatási munkánkból egyedi színreferencia profilt alkothatunk, és tárolhatjuk azt a HP felhő alapú szolgáltatása segítségével. Így aztán egyedi színreferencia fájljainkat akkor, és ott használjuk, amikor és ahol csak szükségünk van rá, így biztonsággal tudjuk reprodukálni nyomatainkat, amennyi alkalommal csak szükségünk van rá, és megegyező színeket tudunk nyomtatni, akár más helyen és más nyomtató használatával.
HP Stitch S nyomtató típusok
HP Stitch S300
Belépő szintű nyomtató. 162 cm széles nyomatok gyártására alkalmas. Nagyon egyszerűen kezelhető. 8” méretű kijelzőjén minden fontos üzenetet kommunikál a felhasználó felé. 42 kg-os alapanyag tekercsek kezelésére képes. 34 m2/óra gyártási sebesség. 775 ml-es festéktartályok.
HP Stitch S500
Szintén 162 cm nyomtatási szélességgel. Egy lépés az ipari nyomtatási szint felé. Tekercstartója már 55 kg-os textil tekercsek kezelésére képes. 110 m2/óra gyártási sebesség. 3 literes festéktartályok.
HP Stitch S1000
Kiemelkedően termelékeny nyomtató – 220 m2/óra gyártási sebességgel. 320 cm nyomtatási szélesség. 10 literes festéktartályok. 300 kg-os tekercsek kezelésére alkalmas.
Egy termék elkészítéséhez a megfelelő nyomtatón kívül szükség van utómunka eszközökhöz is. Az Eurojet Hungária – tudatosan végig gondolva a teljes gyártási folyamatot, természetesen kínál kalandereket, síkágyas kivágó asztalokat és lézervágó berendezéseket is – tehát mindent, ami egy textil anyag feldolgozásához szükséges lehet!
Berger textiles kiváló minőségű nyomtatható textil alapanyagok
Balla Mercédesz az Eurojet Hungária alapanyagokért felelős termék menedzsere örömmel mutatta be legújabb beszállító partnerüket, a 170 éves tapasztalattal bíró Berger Textiles-t. De szavak helyett a termékek mindig beszédesebbek – amivel természetesen tisztában vannak az Eurojet kollégái is, éppen ezért a vendégek részére kiosztott ajándékcsomagot azokban a textil táskákban helyezték el, amelyek a Berger Revolution display textil anyagából készültek – szublimációs nyomtatással dekorálva. A Revolution anyag érdekessége, hogy mindkét oldalán megnyomtatható – az egyik oldala fényes, a másik pedig matt. A fényes felület nagyon sima és lágy. A Revolution anyagból készült egy mennyezeti dekorációs anyag, illetve két fotel, egyedi dekorációs textil huzattal. Az ajándékcsomag része volt egy párna, amelyet a Berger legismertebb backlit anyagából, a Samba anyagból készítettek – szintén szublimációs nyomtatási eljárással. A Samba alapanyag nagy előnye, főleg világító dobozokba történő felhasználása során, hogy a textil összehajtható – a hajtás nyomok mégsem maradnak láthatók, még a megvilágítás hatására sem.
A rendezvényhelyszín dekorációit Török Virág, a Mucius Scaevola Kft. grafikusa tervezte, és természetesen HP Stitch nyomtatóval nyomtatták, akárcsak a bejáratot díszítő zászlókat, amelyek a Berger 117 grammos, hurkolt poliészter anyagaiból készültek, amelyek tűzálló és nem tűzálló változatban egyaránt elérhetők.
Sign