2025. január 23-án nyílt meg a Néprajzi Múzeum Vígan zengjetek, citerák! című tárlata. A kiállítás területének dekorációs feladatait az OSG Goup csapatából az ExpoDekor látta el. Dajka Krisztina, a projekt felelőse megosztotta velünk, milyen kihívásokkal jár és milyen élményeket jelent egy ekkora tárlaton dolgozni.
Az ExpoDekor neve ismerősen csenghet azok számára, akik rendszeres látogatói a Hungexpo rendezvényeinek, hiszen ezeken az eseményeken a cég mindig fontos szerepet vállal. Egy múzeumi munkában ezek a tapasztalatok segíthetnek, mégis itt egészen más szempontok merülnek fel.
A Néprajzi Múzeummal 2023-ban kerültünk kapcsolatba egy kiállítási installáció kapcsán – kezdi a történetet Dajka Krisztina. – Végül azt a munkát nem mi nyertük el, de kiderült, hogy tudunk közösen gondolkodni, és képesek vagyunk olyan megoldásokra, amelyek a múzeumi világban talán kevésbé megszokottak. Így még abban az évben három kiállításban működtünk közre, a következő évben két nagyobb és két kisebb tárlaton is dolgozhattunk, kialakult egy jól működő munkakapcsolat. Számunkra nagy élmény mindez: a múzeum épülete már önmagában is gyönyörű, nagyon szép felületekkel, kiváltságnak érzem, hogy ilyen környezetben dolgozhatunk. A múzeum munkatársai mindenben a segítségünkre vannak: ha olyan kiállításról van szó, ahol nagyobb munka hárul ránk, mindig megkapjuk a teljes látványtervet, és beavatnak minket abba is, hogyan szeretné látni a tervező a teret, milyen színekben, formákban, anyagokban gondolkodott és miért. Nyitottak az új ötletekre is, értékelik, ha valami izgalmas dologgal egészítjük ki a kiállítást. Azt természetesen mindig szem előtt tartjuk, hogy a hangsúly a bemutatott tárgyakon legyen, nem vonhatjuk el teljesen a látogatók figyelmét feliratokkal vagy színes falakkal.
A Vígan zengjetek, citerák! kiállítás esetében Krisztinának és csapatának minderre nem sok ideje volt, mert bár a tervezők egy fél éve dolgoztak már a koncepción, az ExpoDekor december elején kapcsolódott be a munkafolyamatba.
Év vége felé adtuk ki az első árajánlatot, tudtuk, hogy januárban nyílik a tárlat, így feszes időterv szerint dolgoztunk – emlékszik vissza Dajka Krisztina. – A grafikai anyagokat készen kaptuk a tervező csapattól, csak gépre kellett tennünk, miután kiválasztottuk a megfelelő alapanyagokat. A műhelybeli utómunkákat követően kezdődhetett a két napos kihelyezési folyamat. Egy ilyen nagy múzeum esetében több kör, mire minden jóváhagyásra kerül, és ez lassítja a munkafolyamatokat: mi csak akkor készíthetünk el valamit, ha az minden ellenőrzésen átment. Ez az alaposság ugyanakkor minőségi garanciát is jelent, itt semmit sem lehet csak úgy összecsapni.
A tárlat látogatói számára ez a kiállítás nemcsak informatív, de olyan környezetet is biztosít, ahol jó érzés elidőzni. Ehhez az ExpoDekor munkája is nagyban hozzájárul.
A festett falakra többféle alapanyagot is használtunk – avat be a kulisszatitkokba Dajka Krisztina. – A nagyobb méretű nyomatokat minden esetben öntapadós textiltapétára készítettük el. Ez nem csillan vissza úgy a múzeumi világításban, mint a vinyl, és otthonosabb, barátságosabb érzetet kelt. A nyomtatás során környezetbarát, latex festékkel dolgoztunk. Sok formavágott anyagot is készítettünk, ezeknél az volt a kihívás, hogy bármilyen felületre is kerülnek, jól tapadjanak, akár üvegre, akár festett, porózus falra is stabilan rögzíthetők legyenek.
Egy múzeumi tárlat dekorálása során néha olyan meglepő dolgokat is meg kell oldani, amelyekre egy kívülálló sosem gondolna. Krisztina erre is hoz példát.
A kiállítás egy része még nem nyílt meg, átmenetileg el van zárva a látogatók elől. Itt van egy falnyílás, ami egy későbbi kiállítói teret takar, és ami egyben tűzvédelmi menekülési útvonal is. Ezt kellett elrejtenünk úgy, hogy esztétikus legyen, de ha bármi történik, akkor ne legyen elzárva az átjáró. Egy 3×3 méteres, fekete hátú blockout textilt nyomtattunk és helyeztünk el itt. A két felső sarkánál a falba került egy-egy furat, és egy bújtatós megoldással függönyként lógattuk be. A textil szépen kifeszült egy kis gőzölés után, olyan, mintha egy sima falfelület lenne, ugyanakkor oldalt felhajtva át lehet alatta jutni.
A Vígan zengjetek, citerák! sikerét látva nem is kérdés, hogy az ExpoDekornak nem ez az utolsó hasonló megbízatása. Dajka Krisztina saját bevallása szerint a cég csapatának szívében különleges helyet foglalnak el az ehhez hasonló munkák.
Kulturális intézménynek dolgozni mindenképpen izgalmas, mert olyan témákkal ismerkedünk meg, amelyekkel egyébként talán nem is találkoznánk – mondja. – Most a hangszerekhez kerültünk közelebb, de például korábban volt ugyanitt egy koreai témájú kiállítás, nagyon jó volt egy kicsit abba a világba is belelátni. A munkakapcsolat a Néprajzi Múzeummal folyamatos: kisebb, például vitrindekorációs munkák mindig adódnak, és nemrég két időszakos kiállításra is adtunk ajánlatot. A múzeum munkatársai már jól tudják, hogy ha mi megyünk, akkor nem lesz probléma sem a kihelyezéssel, sem az attitűddel, minden kérésüknek maradéktalanul eleget teszünk, mert tudjuk, hogy ezek nagyon fontos projektek: olyan kulturális-ismeretterjesztő értéket hordoznak, amelyhez megtiszteltetés hozzájárulni.
Kerényi Kata #sign&display magazin